Sınav Takvimi-2017-2018 Üniversite Taban Puanları ve Bölümleri

2017 Ehliyet Sınav Tarihleri

2017 Ehliyet Sınav Tarihleri

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 MTSK Sınav Tarihlerini Açıkladı

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her yıl düzenli olarak yaptığı ehliyet sınavlarını, resmi adı ile Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavlarının ( MTSKS ) 2017 yılında hangi tarihlerde yapılacağını açıkladı. Geçtğimiz yıllarda genellikle yıl bazında 6 kez yapılan MTSKS sınav sayısı, 2017 yılında 5’e düşürüldü. Peki şimdi aklınıza şu sorular gelebilir; 2017 ehliyet sınav tarihleri  belli oldu mu? Evet, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sürücü ehliyetini almak isteyenlerin 2017’de girecekleri sınavların resmi olarak tarihleri yayımlandı. İşte “2017 MTSKS tarihleri ne zaman?” sorusunun cevabı;

 

 

 

2017 Ehliyet Sınav Tarihleri Ne Zaman?

 

SINAV

TARİH

SAAT

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2017 – 1

11 ŞUBAT 2017

14.00

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2017- 2

20 MAYIS 2017

14.00

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2017 – 3

29 TEMMUZ 2017

14.00

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2017 – 4

07 EKİM 2017

14.00

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2017 – 5

23 ARALIK 2017

14.00

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada 2017’de yapılacak olan ehliyet sınavlarının  periyodik olarak Şubat, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralık olmak üzere yılda toplam 5 defa yapılacabileceğini belirtildi. Onbinlerce kursiyerin sürücü ehliyeti alabilmek için ter dökecekleri sınavların saati ise 14:00 olarak açıklandı.

 

 

2017 MTSKS Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilecek?

 

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınav merkezlerinin öğrenilmesi için sürücü adayları Milli Eğitim Bakanlığı sorgulama ekranını kullanarak öğrenebilecekler ayrıca sürücü adaylarının sınava girecekleri merkezler sınavdan yaklaşık olarak 1 hafta önce bağlı bulundukalrı sürücü kurslarına da bildirilmektedir.

MTSK sınavına girecek olan tüm sürücü adayları, eğitim aldıkları sürücü kurslarına başvurarak sınav giriş yerlerini öğrenebilmektedir.

 

 

Sınavda Başarılı Sayılabilmek Yapılması Gerekenler

 

Sürücü ehliyeti almak isteyen adaylarının girdikleri ehliyet sınavından başarılı olarak çıkmalrı için sorulan sorularda en az 100 üzerinden 70 tam puan almaları gerekmektedir. Diğer bir deyişle soruların %70’ini doğru cevaplamaları gerekmektedir

Ösym nin yaptığı sınavlarda kullanılan 4 yanlış cevabın 1 doğru cevabı götürmesi sistemi Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavında söz konusu değildir yani soruların tümüne cevap vermek adayların yararına olacaktır. Örnek verecek olursak; 40 soruluk bir sınavdan başarılı sayılabilmek için sınavda soruların en az 24 tanesine doğru cevap vermeniz gerekli olacaktır.  Ortalama olarak Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavında 12 ilk yardım sorusu, 23 adet trafik ve çevre ile ilgili soru, 9 adet de araç tekniği sorusunun yanı sıra, 2016 yılından itibaren de 6 adet trafik adabı sorusu adaylara sorulmaktadır.

2017 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı ücretlerinin ne kadar olacağı hakkında ise henüz kesin bir açıklama yapılmış değil. 2016 yılı yazılı sınav ücretleri 60 TL, Uygulama yani direksiyon sınavının ücreti ise 70 TL olarak belirlenmişti. Bu yılda da sınav ve uygulama ücretlerin yine bu rakamlara yakın olması beklenmektedir.  2017 yılında yapılacak olan Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı genelindeki en önemli değişiklik ise yazılı sınav saati konusunda yaşandı. Önceki yıllarda yazılı sınavlar saat 11:00’de yapılırken, bu yıl saat 14:00’te yapılacağı açıklandı. Bu yeni sınav saati uygulamasının sürücü adaylarının sınava geç kalmaları ve açık öğretim sınavlarının aynı günlere gelemesi gibi sebeplerden dolayı yaşadıkları mağduriyeti gidermek amacıyla yapıldığı düşünülüyor. Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavına girecek olan tüm adayların sınav saatinde önceden belirtilen sınav giriş merkezlerinde  bulunmaları kadar, gerekli sınav giriş evraklarının da sınav öncesinde yanlarında bulundurmaları büyük önem arz ediyor. Sürücü adaylarının sınava girebilmeleri için kesinlikle nüfus cüzdanı ve sınav giriş belgelerini sınav merkezinde yanalrında bulundurmalrı gerekiyor.

 

Ehliyet Sınavının Geçersiz Sayıldığı Durumlar

1- Geçerli kimliğin veya sınav giriş belgesinin eksik olması

2-Sürücü adayının yerine başkasının sınava girmeye teşebbüsü (emniyet görevlilerine bilgi verilecek)
3- Sınav güvenlik kolileri dışında posta ya da farklı bir yolla adayların sınav evrakının gönderilmesi
4-Adayın cevap kâğıdının değerlendirmesi sırasında sistemin kopya analizi sonucu ikili veya toplu kopya tespit edilmesi
5- Sınav dokümanına ve evrakalrına zarar verilmesi (soru kitapçığını yırtmak, cevap kâğıdını yırtmak, teslim etmemek veya eksik teslim etmek).

6-Sistemden hatalı fotoğraf yüklenmesi veya başka adayın fotoğrafının yüklenmesi

 

Sınav Takvimi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ